Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır ?

Instagram kullanıcıları binlerce takipçiye ulaşsalar da gizliliklerine de önem vermektedirler. Özellikle Instagram son görülme özelliği geldiğinden beri kullanıcılar sohbet bitirip sohbet başlatabileceği DM konusunda rahatsız olmaktadırlar. Çünkü DM bölümünden son görülme özelliği açık olan kişilerin anlık girip çıkmaları görülebilmektedir. Hal böyle olunca kullanıcılar, Instagram son görülme nasıl kapatılır sorusuna yanıt aramakta ve bu sorunun çözümünü merak etmektedir.

Instagram pek çok insanın gelir kaynağı, yaşam alanı veya kısa zamanlı vakit geçirdiği bir platformdur ve bazı kullanıcılar gizliliklerine önem vermektedir. Dolayısıyla kullanıcılar Instagram son görülme özelliğini kapatarak uygulama içerisinde diledikleri gibi zaman geçirmek istemektedirler. Elbette Instagram son görülme nasıl kapatılır sorusuna verilecek pek çok cevabımız vardır.

Instagram Son Görülme Özelliği Nedir?

Bazı Instagram kullanıcıları, 2018 yılında hayatımıza dahil olan son görülme özelliğinden oldukça rahatsız olmuşlardır. Bu tarihten sonra kullanıcılar Instagram uygulamasının DM (Sohbet Kutusu) bölümüne girdiğinde yapay bir sayaç kullanıcının aktif veya pasif olduğunu göstermektedir. Örneğin kullanıcı o an aktifse “Şu an aktif” yazısı görünürken kapalı olduğunuza ise en son girdiğiniz zaman olan “7 dakika önce aktifti” gibi bilgilendirme yapmaktadır.

Pek çok Instagram hesabı tarafından kullanılan bu özellik bazıları için tam bir baş belası haline gelmiştir. Dolayısıyla özelliği baş belası gören kullanıcılar tarafından internette Instagram son görülme nasıl kapatılır sorunun cevabı sıkça araştırılmaktadır. İşte gerek telefondan gerekse de bilgisayar üzerinden Instagram uygulamasının son görülme özelliğini kapatma yöntemleri şunlardır:

Telefondan Instagram Son Görülme Özelliği Kapatma Yöntemleri

Son görülme özelliğini kapatabilmeniz için elbette öncelikle Instagram uygulamasını açmanız gerekmektedir. Daha sonra ana ekran sayfasının sağ alt köşesinde bulunan profil resminize tıklayıp açılan pencerede sağ üst köşede yer alan “Instagram Üç Çizgi Simgesi”  ikonunu seçmelisiniz. Karşına gelecek pencereden öncelikle “Ayarlar” seçeneğine tıklayarak “Gizlilik” kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu bölümde karşınıza “Hareket durumu” gelecektir ve bu seçeneğin içerisinden “Hareket durumunu göster” kısmını iptal ederek son görülmenizi kapatabilirsiniz.

Böylece Instagram hesabı son görülme özelliği böylece dışı kalmış olacaktır ancak sizde başkalarının aktif veya pasif durumunu göremeyeceksiniz. Elbette bu işlemleri bilgisayar üzerinden de daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayardan Instagram Son Görülme Özelliği Kapatma Yöntemleri

Bilgisayardan son görülme özelliğini kapatabilmeniz için öncelikle tercih ettiğiniz tarayıcı üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra “Ayarlar” bölümünden “Hareket durumunu göster” kutucundaki işareti kaldırarak son görülme özelliğinizi devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece kullanıcıların hiçbirisi artık son görülme zamanınızı kontrol edemeyecektir. Ancak bu işlemlerden sonra sizde diğer kullanıcıların platformu kullandığı veya kullanmadığı zaman dilimlerini göremeyeceksiniz.

Instagram uygulaması üzerinde getirilen bu özellik birçok çiftin veya arkadaşın ilişkilerini sekteye uğraşmıştır. Çünkü özelliğin kapatılıp kapatılmadığı da diğer kullanıcılar tarafından anlaşılmaktadır.

Instagram Son Görülmenin Kapatıldığı Nasıl Anlaşılır?

Instagram uygulaması içerisinde bulunan mesaj kutusuna girerek kolaylıkla hangi arkadaşınızın bu özelliği kapattığını bulabilirsiniz. Elbette öncelikle bunu anlayabilmek için sizin Instagram son görülme özelliğinizin açık olması gereklidir. Daha sonra ister cep telefonu üzerinden isterse de bilgisayardan mesaj kutunuzu açmanız gereklidir. Mesaj kutunuzdaki arkadaşlarınızın isimlerinin yanında o an açıksa aktif yazacaktır. Eğer arkadaşınız açık değilse de son aktif olduğu zaman dilimi belirtilecektir. Ancak arkadaşınızın son görülmesini görebilmeniz için onun da son görülme özelliğinin açık olması gereklidir. Böylece yukarıdaki işlemleri yaparak Instagram son görülme özelliğinin kapalı veya açık olduğunu anlayabilirsiniz.