Twitter Çalınan Hesabı Geri Alma

Twitter dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesi haline gelmiştir ve dolayısıyla kullanıcıların hesapları da değerlenmiştir. Hal böyle olunca takipçi sayısı çok olan veya değerli görülen Twitter hesapları çalınmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıcılar da şifrelerini unutabilmekte ve hatırlayamamaktadır. Elbette Twitter kullanıcılarının yaşadığı bu sorunun pratik çözümleri bulunmaktadır . Ancak Twitter çalınan hesabı geri alma yönteminden önce Twitter hesabı nasıl güvende tutulur sorusunun cevabını bulalım.

Twitter hesabı güvende tutulduğu takdirde çalınmalara karşı elinizde bir koz olacaktır. Elbette bunun için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

Çalınmalara Karşı Twitter Hesabı Nasıl Güvende Tutulur?

Twitter hesapları ile takipçi sayısı arttıkça gerek reklam alınarak gerekse de ürün tanıtımı yapılarak gelir elde edilebilmektedir. Dolayısıyla hesaplar farklı kişiler tarafından çalınarak kazanç sağlanmaya çalışılmaktadır. Peki çalınmalara karşı Twitter hesabı nasıl güvende tutulur ?

  • Organik Takipçi Kasmak Yerine İllegal Sitelere Üye Olmayın

Twitter kullanıcıları takipçi sayısını organik bir şekilde özgün paylaşımları veya yazıları ile almak yerine bazı sitelere giriş yapmaktadır. Bu siteler kullanıcı adı ve şifreniz başta olmak üzere tüm bilgileri bünyelerinde barındırmaktadır. Dolayısıyla sahte Twitter takipçi siteleri konusunda tedbirli olmanız ve bu sitelere üye olmamanız gerekmektedir.

  • Cep Telefonu Numaranız ile Hesabınızı Koruyun

Twitter hesabınızı mutlaka cep telefonu numaranız ile güvenli durumuna getirmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle “Ayarlar” kısmından “Güvenlik ve hesap erişimi” bölümüne girmelisiniz. Daha sonra “Güvenlik” bölümünden “İki faktörlü kimlik doğrulama” kısmına geçerek “Metin mesajı” bölümünden telefonunuza SMS gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylece SMS doğrulamayı açarak hesabınızı güvenle kullanabilirsiniz ancak yine de sahte sitelere giriş yapmamanız önerilir.

  • Twitter Hesabınızın Şifresini Telefonunuzda Tutmayın

Sosyal medya platformlarından birisi olan Twitter ve diğer uygulamaların şifrelerini not defterinde veya herhangi bir yerde saklamayın. Telefonunuza erişim sağlayan birisi bunu görerek hesabınızı ele geçirebilir.

Böylelikle 3 adım da Twitter hesabı nasıl güvende tutulur ? sorusunun cevabını vermiş olduk. Peki bu adımları uygulamanıza fırsat kalmadan veya uygulamadan hesabınız çalınırsa Twitter hesabını nasıl geri alabilirim ? diyorsanız cevabı haberimizin devamında…İşte Twitter çalınan hesabı geri alma üzerinde uygulayabileceğiniz adımlar şunlardır:

Twitter Çalınan Hesabı Geri Alma Yöntemleri Nelerdir?

  1. Öncelikle buradan: https://help.twitter.com/tr/forms/account-access/regain-access  hesabınıza erişim ile ilgili sorun yaşadığınıza dair bildiride bulunarak başlayalım. Açılan sayfa da Twitter kullanıcı adınızı eksiksiz bir şekilde yazmalısınız.
  2. Daha sonra ilgili bölümlere “E-posta” ve “Sorun tanımı” adımlarını doğru bir şekilde doldurarak sonraki aşamaya geçmelisiniz.
  3. Bu işlemlerden sonra ilgili mail adresinize Twitter tarafından 1-2 gün içerisinde “Support Twitter” isminde bir dosya gelecek ve doldurmanız istenecektir.
  4. Bu taslak halinde gönderilen dosya üzerinde 3 adımda “Twitter çalınan hesabı geri alma” ve “Twitter çalınan hesabı şikâyet etme” yöntemini gerçekleştirmelisiniz.
  5. Twitter hesabınızı geri alabilmeniz için tarafınıza gönderilen dosya da üç adet boşluk göreceksiniz. Bu boşluklara sırasıyla aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekmektedir.
    • İlk boşluğa “Adınızı ve soyadınızı” yazmalı ardından ikinci ve üçüncü boşluğa ise Twitter hesabınızı açarken kullandığınız “E-mail” hesabınızı eksiksiz bir şekilde yazmalısınız.

Bütün bu işlemleri eksiksiz tamamladıktan sonra 15 gün içerisinde tarafınıza Twitter yardım maili gelecektir ve bu mail şifrenizi sıfırlamanıza yardımcı olacaktır. Şifrenizi kolaylıkla sıfırlayarak e-mail adresinizi değiştirmeniz gerekmektedir ve böylece hesabınıza tekrardan erişim sağlayabilirsiniz. Daha sonra yazımızda yer alan Twitter hesabı nasıl güvende tutulur bölümünü okuyarak tekrar çalınmasına karşı güçlü bir önlem alabilirsiniz.